OPC-UA kommunikáció
Az OPC-UA (Universal
Architecture) kommunikációs rendszer az OPC-DA kiváltására készült. Az OPC-UA-t
minden gyártó támogatja. A VISION-be épített változat kivételesen gyors,
köszönhetően a legjobb és legkiforrottabb (emiatt legdrágább) megoldás
implementálásának, ami a piacon egyáltalán beszerezhető.
Eltérően az OPC-DA-tól, az OPC-UA struktúrák jóval komplikáltabbak és sokkal több típus található meg bennük, nem csak tag-ek. A végpontok száma könnyen lehet több ezer!
Az OPC-DA és UA rendszereket alapvetően a platform-függetlenség és az UA sokszoros biztonsága különbözteti meg egymástól. Erről szól az első videó:
VISION szinten a DA és UA nagyon hasonló, belül azonban hatalmasak a különbségek. Mindazok a problémák, amelyek a DA-t jellemezték (lassúság, többszálú működtetés kizárva, platformfüggő, nem biztonságos stb.), az UA esetén megszűntek. Ami a konfigurációt illeti, ugyanazok az OPC input és output struktúrák (objektumok) használhatók az UA esetén is, csak értelemszerűen más lesz maga a lista. Az alapbeállításról szól a következő videó. A DA-val kezdünk, majd megnézzük ehhez képest az UA-t:
A legérdekesebb szolgáltatása a VISION új OPC-UA driverének, hogy pár egérkattintással tudunk komplett működtető adatbázist készíteni bármilyen OPC-UA alrendszerhez. Ehhez a Declare variables from OPC tag automatically opciót kell csupán checkkolni. Ha ráadásul a VISION Fact-IoT platformját is üzemeltetjük a háttérben, még az alkalmazást sem kell újraindítani. A feladat mindössze a következő: (1) összes kijelölése (Ctrl-A), (2) átmozgatás az összerendelési listába, (3) mentés. Innen kezdve minden változó létezik és máris olvashatjuk / írhatjuk. Nézze meg az erről készült videót is:
A program ezen túl is számos okosságot tartalmaz:
ˇ Az összerendelési listában mozogva a program az OPC itemek és a változók között is megmutatja, hogy az adat mely két elemből tevődik össze
ˇ Kipróbálhatjuk a Start processing gomb megnyomásával, hogyan működne az adott összerendelési lista ciklikus olvasása adott ciklusidővel (eredmények a log fülön, alul)
ˇ A log fülre visszakattintva olvashatjuk (dupla katt) és írhatjuk is a változót; a művelet eredménye látszik a logban
ˇ Kontrollal és shifttel több elemet is összeválogathatunk az OPC elemlistában, amit azután egyetlen mozdulattal (drag=&-drop) vihetünk át az összerendelési listába
Ezekről is készült egy videó:
Végül az adatok írásával kapcsolatos tudnivalókat érdemes még körbejárni. Ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy minden adatot írhatunk, amit amúgy olvasni tudunk. Ez többek között függ attól is, hogy milyen jogosultsággal léptünk be a rendszerbe, de még akkor is, ha Anonymous belépést használunk, elutasíthatja a szerver adott Tag-ek írását, amennyiben azok a beállítás szerint csak olvashatóak. Nézze meg ezzel kapcsolatos videónkat is: